پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی

برای دیدن زیررده‌ها بر روی "◄" کلیک کنید:

هیچ زیررده‌ای ندارد.

توضیح مفهومی

آیه جزای فحشا : آیه 15 سوره نساء، در باره مجازات زنان زناکار

به آیه 15 سوره نساء 'آیه جزای فحشاء' می‌گویند: «وَاللاَّتِی یَأْتِینَ الْفَاحِشَةَ مِن نِّسَآئِکُمْ فَاسْتَشْهِدُواْ عَلَیْهِنَّ أَرْبَعةً مِّنکُمْ فَإِن شَهِدُواْ فَأَمْسِکُوهُنَّ فِی الْبُیُوتِ حَتَّیَ یَتَوَفَّاهُنَّ الْمَوْتُ أَوْ یَجْعَلَ اللّهُ لَهُنَّ سَبِیلاً»؛ «و از زنان شما کسانی که مرتکب زنا می‏شوند چهار تن از میان خود (مسلمانان) بر آنان گواه گیرید پس اگر شهادت دادند آنان ( زنان) را در خانه‏ها نگاه دارید تا مرگشان فرا رسد یا خدا راهی برای آنان قرار دهد».

واژه 'فاحشه' در اصل به معنای کار یا گفتار بسیار زشت است و اگر در باره 'زنا' و عمل منافی عفت به کار می‌رود نیز به همین مناسبت است. غالب مفسران گفته‌اند این آیه به مجازات زنان شوهرداری اشاره دارد که به فحشا آلوده می‌شدند، و کیفر آنان پس از اثبات جرم، تا فرا رسیدن مرگ آنان، زندانی شدن در خانه‌ها بود (حبس ابد) . این قانون (حبس ابد) با قانون رجم (سنگسار) نسخ شد، و یا به تعبیر برخی از دانشمندان، قانون 'حبس ابد' به قرینه + (ظژوْ یَجْعَلَ اللّهُ لَهُنَّ سَبِیلاً» قانونی موقت بود که سپس قانون دائم رجم، برای زنای محصنه از ناحیه شرع مقدس تشریع شد. بنابراین، آیه جلد و قانون رجم ناسخ آیه جزای فحشا نیست؛ بلکه مبین آن است. برخی مانند ابومسلم اصفهانی، 'فاحشه' در این آیه را به 'مساحقه' تطبیق کرده‌اند؛ ولی این قول، مخالف اجماع مفسّران است.

منابع

  1. تفسیر نمونه جلد 3 : صفحه (306-308)
  2. المیزان فی تفسیر القرآن جلد 4 : صفحه 233
  3. التمهید فی علوم القرآن جلد 2 : صفحه 301

اصطلاح‌نامه

اعم

آیات، اسامی آیات

اخص

آیه 016 نساء، آیه حبس ( علوم قرآنی )

نمایه‌های موضوعی

جستجوی محتوای اطلاعاتی منابع به منظور دستیابی کاربران به موضوع مورد نظر از بین سایر موضوعات، از طریق واژگان کنترل شده(اصطلاح‌نامه).

برای دسترسی به نمایه‌های شامل واژه آیه جزای فحشا به زیرصفحه آیه جزای فحشا/نمایه‌های موضوعی مراجعه کنید.

منابع

  • التمهید فی علوم القرآن جلد 2 : صفحه 301، 307
  • المیزان فی تفسیر القرآن جلد 4 : صفحه 233
  • تفسیر نمونه جلد 3 : صفحه (306-308)
  • علوم القرآن : صفحه 209
  • مناهل العرفان فی علوم القرآن جلد 2 : صفحه 282
  • نیل الخیرات فی القراءات العشرة جلد 4 : صفحه 233