پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی

برای دیدن زیررده‌ها بر روی "◄" کلیک کنید:

توضیح مفهومی

آیات جهاد ( علوم قرآنی ) : آیات مربوط به موضوع جهاد و جنگ در راه خدا

آیات جهاد، آن دسته آیاتی است که به موضوع جهاد و جنگ در راه خدا می‌پردازد. جهاد در فرهنگ قرآن از اهمیت زیادی برخوردار است واز همین رو، در آیات کریمه به گونه‌های مختلف از آن یاد شده است.

برخی آیات جهاد عبارتند از:

1. «وَ ما لَکُمْ لا تُقاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ الْوِلْدانِ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنا أَخْرِجْنا مِنْ هذِهِ الْقَرْیَةِ الظَّالِمِ أَهْلُها وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ وَلِیًّا وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْکَ نَصِیراً»؛ «چرا در راه خدا و در راه مردان و زنان و کودکانی که (به دست ستمگران) تضعیف شده‏اند پیکار نمی‏کنید، همان افراد (ستمدیده‏ای) که می‏گویند خدایا ما را از این شهر (مکه) که اهلش ستمگرند بیرون ببر و برای ما از طرف خود سرپرست قرار بده، و از برای ما از طرف خود یار و یاوری تعیین فرما» (نساء // 75) .

2. «وَ قاتِلُوهُمْ حَتَّی لا تَکُونَ فِتْنَةٌ وَ یَکُونَ الدِّینُ کُلُّهُ لِلَّهِ فَإِنِ انْتَهَوْا فَإِنَّ اللَّهَ بِما یَعْمَلُونَ بَصِیرٌ»؛ «و با آنها پیکار کنید تا فتنه (شرک و سلب آزادی) برچیده شود و دین (و پرستش) همه مخصوص خدا باشد و اگر آنها (از راه شرک و فساد بازگردند و از اعمال نادرست) خودداری کنند (خداوند آنها را می‏پذیرد) خدا به آنچه انجام می‏دهد بیناست» (بقره // 193) .

3. «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ»؛ «خداوند کسانی را دوست می‏دارد که در راه او پیکار می‏کنند همچون بنایی آهنین (استوارند)» (صف// 4) .

4. «إِنَّ اللَّهَ اشْتَری‏ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یُقاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَ یُقْتَلُونَ وَعْداً عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْراةِ وَ الْإِنْجِیلِ وَ الْقُرْآنِ وَ مَنْ أَوْفی‏ بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَیْعِکُمُ الَّذِی بایَعْتُمْ بِهِ وَ ذلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ»؛ «خداوند از مؤمنان جانها و مالهایشان را می‏خرد تا به آنها بهشت دهد، آنها در راه خدا پیکار می‏کنند، می‏کشند و کشته می‏شوند، این وعده‏ای است بر خدا، که در تورات و انجیل و قرآن قطعی شده و چه کسی از خدا به عهدش وفادارتر است، پس بدین معامله که انجام داده‏اید خرسند باشید، و این است کامیابی بزرگ» (توبه // 111).

منابع

  1. مناهل العرفان فی علوم القرآن جلد 1 : صفحه 102
  2. مجله پژوهشهای قرآنی جلد 4 : صفحه 19

اصطلاح‌نامه

اعم

آیات

اخص

آیه 004 صف، آیه 039 انفال، آیه 075 نساء، آیه 111 توبه

نمایه‌های موضوعی

جستجوی محتوای اطلاعاتی منابع به منظور دستیابی کاربران به موضوع مورد نظر از بین سایر موضوعات، از طریق واژگان کنترل شده(اصطلاح‌نامه).

برای دسترسی به نمایه‌های شامل واژه آیات جهاد ( علوم قرآنی ) به زیرصفحه آیات جهاد ( علوم قرآنی )/نمایه‌های موضوعی مراجعه کنید.

منابع

  • مجله پژوهشهای قرآنی جلد 4 : صفحه 19، 20
  • مناهل العرفان فی علوم القرآن جلد 1 : صفحه 102